Energiamaratoni harjutustik

<>
Harjutus: AKEN.
Tegelus: seisa ja võta mõlema peoga kinni vastaskäe küünarnukist. Tõsta põimunud käsivarred otse pea kohale ja siruta kael. Liiguta käteraami vaheldumisi vasakule ja paremale vastu kõrva. Lõdvesta ülakeha, nii et kogu korpus liigub kaasa.
– Harjutus vabastab õlgu ja turja ning pinget abaluude ümber. Samuti avardab harjutus kopse ja  aktiveerib energiaid selgroos.
<>
Harjutus: ANTENN.
Tegelus: seisa ja tõsta üks käsi sirgelt üles õla kohale. Sõrmed on ka sirutatud. Õlg võib tõusta kõrgemale. Teine käsi siruta maa poole. Peopesad vaatavad enda poole. Seisa, kuni tunned suuremat lõdvestust ülakehas, turjas, õlgades või abaluudes. Vaheta käsi.
Üht kätt võib olla raskem üleval hoida kui teist. See näitab, milline õlg ja kehapool on rohkem pinges. Soovitav on seda poolt kauem või sagedamini töödelda.
<>
Harjutus: AUR.
Tegelus: istu või seisa rahus, kus saad sulgeda silmi. Koonda oma tähelepanu ninajuurele silmade vahel. Tunneta esimese sammuna, kuidas õhuvool ninasõõrmetes võrdsustub. Vahepeal nühi aega-ajalt ninajoont, et suurendada läbivust. Lase kogu pinge peast ja ajust hingamise kaudu välja.
– Harjutus puhastab ja lõdvestab nii keha kui ka meeli. Seda võib teha läbi päeva, mõned minutid korraga.
<>
Harjutus: GRAVITATSIOON.
Tegelus: seisa, jalad koos. Pane käed seljale kokku ja tõuse päkkadele. Tunneta kehaliini sirgena gravitatsiooniga ühildudes – nii leiad tasakaalu nii sees kui väljas. Püsi, kuni suudad.
– Harjutus tugevdab aju tasakaalukeskust, tõstab energiate taset ja parandab hingamismustrit.
<>
Harjutus: HAAMER.
Tegelus: viska kõhuli ja pane pea kätele. Löö mõlema kannaga kordamööda vaheldumisi tagant hooga vastu istmikku. Üks jalg läheb vahetuse ajaks maha toestama.
– Harjutus tugevdab põlvi ilma koormust lisamata, aktiveerib põiemeridiaani, toniseerib reielihaseid ja tuharat.
<>
Harjutus: KLAHVID.
Tegelus: istu ja aseta jalad puusade laiuselt harki, põlvedest täisnurkselt paindes põrandale. Kopsi kandadega vaheldumisi rütmiliselt vastu maad, päkad põrandal.
– Harjutus aitab reguleerida kehakaalu, aktiveerib ainevahetust. Parandab verevarustust ja taastab närvisüsteemi ühendused. Võib kaotada valuaistinguid.
<>
Harjutus: HARK.
Tegelus: istu pehmel pinnal, jalgades võimalikult suur hark. Libista käed jalgadel nii kaugele, kui vähegi saad – hea oleks pahkluudeni. Keha on sirge seljaga ettepoole kaldu, põlved veidi kõverdatud. Siruta lõug tugevalt välja, kael pikk. Naerata kinnise suuga. Hinga rahulikult. Hoia poosi, kuni tunned venituse lõppemist puusades ja jalgades.
– Harjutus vabastab seiskunud energiaid liigestest ja organitest, samuti aitab vabaneda lõualotist, kui see on tekkinud või tekkimas.
<>
Harjutus: INDIAANLANE.
Tegelus: seisa ja kõiguta sirgelt rippuvaid käsi veidi aega sünkroonis ette-taha, peopesad pööratud tahapoole. Liikumise amplituud on keskmine või pigem väike, kiirus samuti. Hinga sujuvalt. Ringi kõndides tee sama: käed liiguvad koos ning peod on suunatud taha. Tunneta, kuidas taju muutub teistsuguseks. Sammudes võid kogeda, et nii on palju lihtsam edasi saada.
– Harjutus aktiveerib energiaid kere piirkonna kõikides organites ja lõdvestab meeli.
<>
Harjutus: JUUR.
Tegelus: seisa sirgelt ja aseta parema jala päkk vasaku jala pöiale/varvastele. Leia tasakaal ja sule ning ava silmi, kuni oled leidnud muutumatu tasakaalu. Vaheta jalga, kui oled vahepeal veidi ringi kõndinud.
– Harjutus maandab, keskendab ja rahustab, suurendab enesekindlust ja ühendatust tasakaalustavate energiatega.
<>
Harjutus: KAAL.
Tegelus: istu ja hoia pihkudega põlvede ümbert, jalad on paralleelsed ja väikeses hargis. Tõsta jalad maast veidi lahti, painuta pahkluust varbad ülespoole. Lõdvesta õlad. Püsi poosis, sulgedes silmad. Hinga rahulikult.
– Puusavöö piirkonnas peaks olema meie suurim energeetiline jõu- ja tasakaalukese: harjutus aitab seda teostada.
<>
Harjutus: KAASHÄÄLIK.
Tegelus: korda ükshaaval vaikselt, pikalt ja järjest sama hingetõmbega kaashäälikuid K, P ja T, näiteks 10xK, siis 10×P ja 10×T. Jätka nii kaua, kuni tunned lõdvestust kõris ja rindkeres. Kui harjutus muutub sügavamaks, vähenda kordade arvu.
– Harjutus puhastab kopse seiskunud süsihappegaasist, parandab häälepaelte tööd, tasakaalustab vererõhku ja südame tegevust ning rahustab närvisüsteemi.
<>
Harjutus: KAKK.
Tegelus: tõsta mõlemad õlad nii kõrgele kui saad ja hoia neid üleval, liigutades samal ajal pead kaela otsas rahulikult igas suunas. Mida kauem poosi hoiad, seda rohkem jõuavad fikseerunud pinged lahti sulatuda.
– Harjutus leevendab kaela, õla- ja turjapingeid, parandab vere- ning energiavarustust peas ja silmades.
<>
Harjutus: KANNAKOPUTUS.
Tegelus: heida kõhuli ja aseta pea ristatud kätele. Koputa sirgete jalgadega kandu kokku, nii et tekib heli. Vahepeal muuda pea asendit. Mida kiiremini kopsida, seda suurem on mõju.
– Harjutus aktiveerib põit ja neerupealseid, lõdvestab ning ühtlustab keha energiaid, tasandab elektromagnetvälja ja ergastab kesknärvisüsteemi.
<>
Harjutus: KIRVES.
Tegelus: seisa, jalgades väike hark. Vii käed sirgena kõrvalt üles ning pane peod vastamisi kokku. Kõverda küünarnukid ja puuduta painutatud kätega turja. Pea kaldub käte vahel veidi ettepoole, õlad on üleval. Püsi poosis, kuni tunned head sirutust kaelas ja selgroos.
<>
Harjutus: KLAHVID.
Tegelus: iga kord kui istud, aseta jalad puusa laiuselt harki, põlvedest täisnurkselt paindes põrandale. Kopsi kandadega vaheldumisi vastu maad, päkad põrandal. Tee harjutust võimalikult kaua võimalikult tihti.
– Harjutus aitab regureerida kehakaalu, aktiveerides ainevahetust. Parandab verevarustust ja taastab närvisüsteemi ühendused. Võib kaotada valuaistinguid.
<>
Harjutus: KOTKAS.
Tegelus: seisa või istu sirge seljaga. Pane kokku pöial, nimetissõrm ja keskmine sõrm mõlemal käel, nii et tekib nokk. Tõsta küünarnukid õlgade kõrgusele küljele või veidi ülespoole. Suuna nokad endast välja, õlgadega samale joonele, murdes rannet – kätes tekib siksak. Lõdvesta õlad. Hoia poosi vähemalt mõned minutid. Kui on raske, tõsta käsi ülespoole.
– Harjutus taastab ja tugevdab energiavoolu õla ja käte vahel, aitab külmunud õla korral, vabastab seiskunud energiaid rindkerest, parandab rüht
<>
Harjutus: KULLAKETRAJA.
Tegelus: võta pihku üks sile ese, mis on peopesa suurune või veidi suurem ja omab teatud kaalu – näiteks oakonservi purk või kivi…. Jällegi, ole hea, eemalda end pilkude alt:) Veereta seda peost pihku väikese viskega, nii et sõrmed kokku ei puutu. Korda harjutust, kuni tunned silmade lõdvestumist ja suuremat tegutsemistahet.
– Harjutus tasakaalustab ajupoolkerade tööd ja hoiab need võrdselt aktiivsena.
<>
Harjutus: KULM.
Tegelus: ühenda parema labakäe nimetissõrme välisküljega kulmujooned ninajuure kohal, nagu kaitseksid vaadet päikese eest. Sule silmad ja lõdvesta nii alumised kui ülemised silmalaud. Hinga keskendunult. Hoia asendit, kuni tunned sügavat sidet hingamisega. Vaheta käsi ja korda tegevust.
– Harjutus tasakaalustab vagusnärvi tööd, kesknärvisüsteemi ja aju funtsioone. Samuti aitab see vabaneda näo ja pea piirkonna pingetest.
<>
Harjutus: KÕHURING.
Tegelus: lama selili ja tee kõhuõõne piires parema pehme labakäega võimalikult suuri päripäeva ringe. Vaheta kätt ja korda. Jälgi, et ring oleks endiselt päripäeva.
– Harjutus tasakaalustab siseorganite tööd, aitab ka lahti saada kivistunud ollustest.
<>
Harjutus: KÕRVIK.
Tegelus: võta mõlema käega kõrvalestad pöidla ja kõverdatud nimetissõrme vahele. Pigista pulseerivalt ja masseeri, kuni valusad punktid on kadunud. Mudi läbi ka ülejäänud kõrvaosa. Lõpetuseks pane peod kõrvadele ja hõõru.
– Harjutus parandab vere- ja energiavarustust kogu kehas.
<>
Harjutus: KÄBI.
Tegelus: aseta peod lõua alla ja toeta pea kätele. Suuna sõrmeotsad meelekoha all olevasse lohku põsesarna kohal. Kujutle ühendavat liini sõrmede vahel. Sule silmad ja mediteeri poosis natuke aega. Lõpetuseks vajuta korraks pihkudega tugevalt põskedele.
– Harjutus toetab käbinääret ja tasakaalustab ajupoolkerade tööd, lõdvestab ja noorendab nägu ning puhastab pea piirkonda seiskunud energiatest.
<>
Harjutus: KÄÄBIK.
Tegelus: istu sirgelt, jalad ees. Võta kinni pahkluudest või põlvedest, küünarnukid väljapoole suunatud. Kõnni puusadega kohapeal, lastes ülakeha ja pea vabalt liikuma.
– Harjutus aitab alaselja pingete ja istumisest tuleneva energiaseisaku korral. Samuti ühendab harjutus üla- ja alakeha energiaid ning muudab lülisammast paindlikumaks.
<>
Harjutus: KÖHA.
Tegelus: tee omaette olles köhivat häälitsust mõne hea minuti jooksul järjest. Kätt ei pea suu ette panema:)
– Harjutus mõjub ennetavalt hästi südamele, kopsudele ja ajule, lõdvestades organeid ning puhastades energiaid.
<>
Harjutus: LOOM.
Tegelus: seisa, jalad koos. Lasku põlvedest poolkükki ja aseta labakäed täpselt varvaste ette maha. Lõdvesta ülakeha reitele ja püsi asendis. Keharaskus on kindlalt jalgadel, pea lõdvestunud kaelaga veidi rippes. Hoia poosi, kuni oled hästi tasakaalustunud. Sule silmad ja hinga vabalt.
– Harjutus lõdvestab lülisammast, timmib aju tasakaalukeset ja tugevdab jalgu.
<>
Harjutus: LÕPMATUS.
Tegelus: tee lõpmatuse märki liikumises. 8-liikumist saab sooritada praktiliselt kõigi kehaosadega: korpus, õlad, puusad, käed, jalad, pea, põlved, küünarnukid jne. Tunneta, mis on kõige sobilikum aja ja koha mõttes. Võimalusel sule silmad.
– Harjutus tasakaalustab aju ja kogu energiavälja.
<>
Harjutus: LÕPMATUS ekstra.
Tegelus: tee mõlema lahus labakäega enda ees lõpmatuse märki, kaheksakujulist liikumist. Küünarnukid on vabalt külgedel. Kuid seekord alusta samale poole – liikumine on sünkroonis sarnane, mitte peegelpildis (alustad mõlema käega sissepoole liikumist). Nii vasak kui parem käsi liiguvad koos kas vasakule või paremale poole. Peopesade erinev pööramine võib olla väike väljakutse, aga kui koordinatsioon selge, on see lihtne. Lase kael lõdvaks, nii et ka pea liigub veidi kaasa.
– Harjutus tasakaalustab ajupoolkerade tööd ja kesknärvisüsteemi. Tekib aju hingamine, mille tulemusena paraneb kogu keha ja energiate funktsionaalsus.
<>
Harjutus: MAJAKAS. 
Tegelus: seisa, jalad veidi harkis, pöiad paralleelselt. Vii käed külgedelt pea kohale ja pane peod kokku. Lõdvesta õlad ja sule silmad. Püsi poosis, kuni tunnetad energeetilist maandust läbi terve keha.
<>
Harjutus: MAST.
Tegelus: leia koht, kus on soe pind ja ruumi heita pikali nii, et käed lähevad üle pea sirgu. Siruta ka põlved ja varbad ning kõik sõrmed. Pingesta tuharad. Püsi poosis, kuni tunned, et oled täies pikkuses energeetiliselt laetud. Kui sul ei ole võimalik pikali visata või on ruumipuudus, tee harjutust püsti, tõustes päkale.
<>
Harjutus: MIMOOS ekstra.
Tegelus: suru varbad konksu ja hoia pikema aja vältel. Tõmba ka jalalabad pahkluudest enda poole. Tunneta kõiki varbaid eraldi ja keskendu eriti hoolikalt väikese varba krõnksutamisele. Lõdvesta ja korda, kuni enam krampi ei teki ja päkad muutuvad paindlikuks.
– Harjutus mõjutab kogu keha energiaid ja tekitab paremat maandust, muutes pöialuud liikuvamaks.
<>
Harjutus: NABA.
Tegelus: lama selili või istu sirgelt. Tee mõlema käe nimetissõrme ja pöidla abil ok-märk. Aseta kokku pandud sõrmeotsad naba sisse ja ava. Naba jääb sõrmeringi keskele. Sule silmad. Hinga kujutluses nabanööri kaudu.
– Harjutus puhastab keha ja meeli ning tõstab eluenergiat.
<>
Harjutus: NAHKHIIR.
Tegelus: Siruta üks käsi risti üle kõhu. Lükka vastaskäe avatud pöidla ja nimetissõrme vahelise alaga mööda käsivarre välimist külge nahka ülespoole, küünarnukist kuni õlaliigeseni. Tõsta käsi üles ja tee sama liigutust õlavarre alt kaenla suunas. Korda, kuni nahaalune tundlikkus on kadunud. Vaheta kätt.
– Harjutus mõjub hästi südamele ja vererõhule, turgutab kapillaarsüsteemi kätel.
<>
Harjutus: NÄPITS.
Tegelus: pitsita ja masseeri pöidla ja kõverdatud nimetissõrmega kanna kohal olevat kõõlust (achilleus) kuni sääremarjani. Lõpetuseks hõõru piirkond pehmelt peopesaga üle. Töötle mõlemat jalga.
– Harjutus toniseerib põiekanali energiat ja aitab tugevdada põielihaseid.
<>
Harjutus: NÖÖP.
Tegelus: vali koht ja aeg, kui saad sulgeda silmi. Pööra silmamunad keha suunas otse allapoole. Võrdsusta fookus silmades – silmalihased võivad hoida eri moodi pingeid. Tõsta tasakesi lõug veidi ülespoole, aga vaade jääb ikkagi sinna suunda, kus see oli – hästi alla. Lõdvestu läbi hingamise nii palju, kui võimalik on. Mine rahulikult algasendisse tagasi.
<>
Harjutus: OOKEAN.
Tegelus: soorita aegluubis kolm täiskükki iga kord, kui oled käsi pesnud. Jalad võiks olla puusade laiuselt veidi harkis, päkad paralleelsed (vältimaks põlveliigese väänamist). Kükist üles tõustes vii puusad kaugele taha. Käed võib hoida kergelt põlvedel.
– Harjutus tugevdab jalgu ja puusavööd, maandab energiaid ja tekitab võhma.

<>
Harjutus: PAAR.
Tegelus: seisa, jalad veidi harkis. Pane pöidlad pihkudesse lukku ja kõverda küünarnukid. Lükka mõlemad käed hooga ette ja taha üles, lastes end samal ajal korraks poolkükki, nii et keha liigub ettepoole. Tegevus meenutab suusatamise paaristõuget.
– Harjutus aktiveerib lümfisüsteemi ja tugevdab liigeseid.
<>
Harjutus: PAAT.
Tegelus: Istu kõval või pehmel pinnal, jalad sirgelt ees. Pööra pöiad sissepoole ja vii kannad lahku, nii et varbad jäävad kokku. Painuta kere ette ja hoia pihkudega pahkluudest. Tõsta aeg-ajalt kumbagi tuharat üles, et sirutus suureneks. Püsi asendis, kuni tunned korralikku lõdvestust puusades.
– Harjutus mõjutab puusavööd, alaselga, neere, neerupealiseid. Suurendab ka verevarustust alakehas ning turgutab kesknärvisüsteemi.
<>
Harjutus: PALMING.
Tegelus: aseta peopesad silmadele, sõrmed laubal risti. Hoia silmad avatuna ja liiguta fookust tasapisi igale poole nurkadesse, nagu joonistaksid lumehelbekest. Jälgi, et valgus oleks täielikult blokeeritud. Kui siiski heledust paistab, nihuta peopesi veidi ülespoole. Tunneta pihkude soojust, mis silmi lõdvestab. Harjutuse jooksul hoia lõuga tavaasendist veidi üleval.
<>
Harjutus: PANTALONE.
Tegelus: vii alalõug lõdvestatud olekus nii alla kui võimalik. Liiguta suud kinni ja lahti, tunnetades sisemist venitust peas ja kaelas. Kordade arv vali vastavalt olukorrale – seda harjutust on hea teha teistest eemal olles:)
<>
Harjutus: PINOKKEL.
Tegelus: pane sõrmedest torud silmade ette ja vaata läbi nende mitu minutit järjest välja – mida kauem ja kaugemale, seda parem. Samal ajal võid pulseerivalt sõrmekaarte abil kulme vajutada, kuni ei ole enam tundlikku valuaistingut.
– Harjutus lõdvestab silmi ja aju ning teravdab nägemist.
<>
Harjutus: PITSAT.
Tegelus: lama selili kõval pinnal, põlved kõverdatud ja tallad maas. Aseta nimmeosa lülisammas vastu põrandat ning lase siis tagasi loomulikku asendisse kumeraks. Korda harjutust, kuni tunned end väga sirgena.
– Harjutus lõdvestab lülisammast, aitab seljavalude ja -pingete korral, tasakaalustab kesknärvisüsteemi ning aktiveerib elujõu energiaid.
<>
Harjutus: PITSAT ekstra.
Tegelus: lesi selili, jalad kõverdatud, tallad maas. Tõsta põlvi vaheldumisi hooga vastu alakõhtu ja vii tagasi algasendisse. Käed võib hoida pea all, et need ette ei jääks.
– Harjutuse igapäevane praktiseerimine aitab vabaneda sisemisest kõhurasvast.
NB! Harjutust ei tehta vahetult peale söömist ega joomist.
<>
Harjutus: PLAASTER.
Tegelus: istu mugavalt ja pane kõik sõrmeotsad kokku nii, et peopesad vaatavad üksteise poole, aga kokku ei puutu. Hinga sisse, lugedes hästi aeglaselt 1-2 ja hinga välja, lugedes samas tempos 3-4.
– Harjutus tasakaalustab kogu keha energiaid ja alandab stressitaset.
<>
Harjutus: POOLUS.
Tegelus: seisa laias harkseisus, pöiad paralleelsed. Vii keharaskus ühele jalale, nii et teine jalg jääb toetuma päkale. Pane päkale jäänud jala kand maha ilma keharaskust üle kandmata. Alles seejärel liigu raskusega üle teisele jalale. Korda, kuni tunned, et puusad on kergemad ja jalad pikemad.
– Harjutus aktiveerib kubeme lümfi, aitab lahti saada pingetest nimmeosas ja alaseljas, parandab alakeha verevarustust ja töötleb liikuvamaks sidekudesid vaagnas.
<>
Harjutus: PUTUKAS.
Tegelus: lesi lamedal mugaval pinnal. Tõsta käed-jalad otse üles õhku ja raputa neid kõiki koos kergelt, aga pidevalt pikema aja jooksul – ikka mitu minutit järjest;) Pea all võib olla padi või muu kõrgendus, eriti kui turi on suurem.
– Harjutus mõjub hästi südame tööle ja veresoonkonnale, tasakaalustab vererõhku ning turgutab üldenergiaid.
<>
Harjutus: PÕLVEPATS.
Tegelus: Istu, selg sirge, jalad puusade laiuselt harkis, põlved täisnurga all paindes, tallad põrandal. Patsuta pehmete peopesadega vastu põlvepealseid. Tee harjutust, kuni tunned kergust jalgades. Raskema variandi puhul tõsta jalad maast, istudes nurkistes, varbad suunatud üles.
– Harjutus aitab taastada verevarustust jalgades ning soodustab vere- ja energiaringlust kogu kehas. Raskem variant tugevdab ka kerelihaskonda.
<>
Harjutus: PÄHKLIPUREJA.
Tegelus: pane sõrmed risti, kaasa arvatud pöidlad. Vii peod lahku ja plaksata neid kokku, nii et tekib heli. Tee harjutust järjest paraja tempoga 1 min jooksul.
– Harjutus tugevdab südant ja suurendab jõudu kogu kehas.
<>
Harjutus: PÄIKE.
Tegelus: seisa sirgelt harkseisus. Kõverda põlved. Tõsta käed külgedelt suure kaarega üles pea kohale ja keera peopesad üles. Küünarnukid on veidi kõverdatud. Hoia poosi, kuni jaksad.
– Harjutus tasakaalustab kogu keha energia ja tekitab soojust, kuhu vaja.
<>
Harjutus: PÖIAKOPUTUS.
Tegelus: ole selili ja pane käed mugavalt kõhule või pea alla. Võid olla tekiga kaetud, ainult labajalad ulatugu välja. Jalad asetsevad kõrvuti. Vii pöiad lahku ja kokku, nii et tekib heli. Koputa endale sobiliku kiirusega.
– Harjutus lõdvestab kogu keha, tõstab neeruenergiat, ühtlustab vereringlust ning energiavoolu, tühjendab pead ja toob hea une.
<>
Harjutus: PÖIALPOISS.
Tegelus: koputa vastamisi mõlema käe pöidlapadjandit käelaba algul, vähemalt 100 korda järjest. Sinna piirkonda koguneb pingeid telefoni hoidmisest ja muust sõrmedega haaramisest tulenevalt. Võid harjutust korrata läbi päeva.
<>
Harjutus REAKTIIV.
NB! Rasedatele harjutus ei sobi.

Tegelus: ole tubastes tingimustes sirgelt kõhuli. Aseta jalalabad päkkadele, käed on sirgelt külgede juures, peopesad lae poole. Pea on otse, otsaesine puudutab pinda. Harjutus algab, kui tõstad rindkere üles ja käed taha kõrgele õhku ning hoiad, kuni jaksad. Pead kuklasse ei painuta, vaid püsid kaelast sirutatuna. Jalad jäävad maha, tuhar on pinges. Hinga rahulikult. Tee harjutust kord päevas, aga mitte täis kõhuga.
– Harjutus aktiveerib neere ja põit.
<>
Harjutus: ROHUTIRTS.
Tegelus: lama selili, käed pea all. Kõverda jalad ja tõsta need hetkeks koos hooga kõhule ning vii seejärel kummalegi poole küljele korraks maha. Lõpeta algasendisse, jalad sirged. Korda harjutust vastavalt soovile.
Harjutus treenib lülisammast, kaotab sisemist kõhurasva ja parandab vaagna liikuvust.
<>
Harjutus: SABA.
Tegelus: ole pehmel pinnal käpuli. Pane pahkluud risti ja liiguta jalgu paremale-vasakule, nii et puusavöö ja lülisammas hakkavad vongerdama. Tee sama, ristates pahkluud teisipidi. Võid lugeda numbreid või lihtsalt tunde järgi jalaristi vahetada.
<>
Harjutus: SABAKE.
Tegelus: iga kord kui istud, vii puusavöö taha, nii et istumise põhiraskus on reitel, mitte tuharal. Tunne on, nagu sabakont oleks tõstetud ja kui sul oleks ka saba, oleks see püsti, mitte lontis.
– Harjutus aitab energiaid käimas hoida, isegi kui pead pikalt istuma ja hoiab ka tagumiku lamendumise eest. Samuti väldib see turjakühmu teket, sest säilitab sirgemat rühti.
<>
Harjutus: SAJAJALG.
Tegelus: painuta rahulikult ja sujuvalt, aga maksimaalselt sõrmed ja varbad ükshaaval tagurpidi venitusse, alustades väikseimast. Kui oled ringi ära teinud, korda.
– Harjutus muudab kogu keha paindlikumaks, avab energiakanaleid ja parandab verevarustust.
<>
Harjutus: SEEMNED.

Tegelus: pane keskmised sõrmed peopessa ja suru lohukese sisse. Hinga rahulikult. Hoia, kuni tunned, et sinu eluenergia on kaitstud, tugevdatud ja suurendatud.
<>
Harjutus: SILD.
Tegelus: heida pikali ja tõsta puusad üles. Käed on sirgelt keha kõrval maas. Võnguta puusi väikese amplituudiga üles ja alla, kuni tunned massaaži mõju turjas ja kaelas. Tee harjutuse tsüklit mitu korda järjest, vahepeal veidi puhates.
– Harjutus aktiveerib lümfivoolu ja energiaid kanalites, samuti aitab jagu saada kaelakühmust.
<>
Harjutus: SILK.
Tegelus: Lesi kõhuli, käed mugavalt pea all ja pea mugavalt kätel. Iga kord sisse hingates tõsta koosolevad sirutatud jalad veidi tagant üles, nii et kogu taljest allpool olev osa kehast pinguldub. Algpositsiooni tagasi minnes kindlasti lõdvestu. Hingamine on tavaline, sujuv. Tee harjutust, kuni tunnetad jõu juurdevoolu energiasse.
– Harjutus aktiveerib ainevahetust ja energiaid, tekitab kõhuhingamist, lõdvestab pingeid ajus ja kogu kehas.
<>
Harjutus: SILMSIDE.
Tegelus: vaata nädala jooksul inimestele sügavalt silma. Pühenda oma hetki, tähelepanu, energiat. Jälgi, kas hakkad nende silmadest nägema iseennast.
– Harjutus parandab keskendatust ja südame energiaid.
<>
Harjutus: SOOJAK.
Tegelus: vali mugav plats ja viska pikali. Pea all võiks olla keskmise suurusega padi. Pane mõlema käe peopesad kaela taha turja peale. Küünarnurkid jäävad lae poole püsti. Hinga rahulikult ja soojenda pihkude kaudu kaelasooni. Käed on lõdvestunud ning saadavad sooja energiat puutepinda. Tee harjutust, kuni pihkude soojus on hajunud või uni peale tuleb:)
– Harjutus lõdvestab kaela ja turja piirkonda, rahustab ning parandab vere- ja energiaringlust.
<>
Harjutus: SPIRAAL.
Tegelus: Seisa või lesi selili või külili. Liiguta puusavööd ringjalt ainult suunaga paremale, kuni tunnetad aktiveerumist kogu kehas.
– Harjutus aitab vabaneda seiskunud energiatest ja alustada puhtalt lehelt.
<>
Harjutus: SWING.
Tegelus: seisa, jalad puusade laiuselt harkis ja tõsta käed sirgelt ette. Lase mõlemad käed korraga all kukkuda ja hooga tahapoole liikuda, et need inertsiga uuesti ette üles viia. Kõverda hoo keskel põlved ning aita kehaga kaasa. Alla poolkükki laskudes hinga suu kaudu välja. Peopesad on pööratud tahapoole.
– Harjutus puhastab kopse, tugevdab käsi, õlaliigeseid ja energiat nendes, parandab lümfisüsteemi ja maandatust.
<>
Harjutus: SÕRMUS.
Tegelus: pane peopesad risti kokku, sõrmed suletud ümber pihkude. Suuna küünarnukid väljapoole ja tõsta küünarvarred õlgade kõrgusele enda ette. Lõdvesta õlad. Hoia poosi, sule silmad ning tunneta ringlust. Vaheta rist peopesades ja korda harjutust.
– Harjutus tasakaalustab südame ja kopsude tööd, tugevdab õlavööd ja energiavoogu kätes.
<>
Harjutus: TARA.
Tegelus: pane sirgete sõrmede otsad risti, libista sõrmekülgi mööda rist lõpuni ja suru käsi vastastikku, nii et sõrmevahedesse tekib suurim surve. Pöidlavahede surumine soorita eraldi. Võid vahetada pooli: vasak pöial peal, siis parem pöial peal. Lõpetuseks pigista ristatud sõrmedega pihud kõvasti kokku.
– Harjutus parandab verevarustust kätes ja energiavoolu kogu kehas.
<>
Harjutus: TELETUPS.
Tegelus: pane peod kõrvadele (juuste peale, kui neid seal on) ja tee sünkroonseid rahulikke ringjaid liigutusi eest-üles-taha suunaga, masseerides pehme vajutusega kogu kõrvapiirkonda, kuni tunned seal suurt soojust.
<>
Harjutus: TIGU.
Tegelus: pane keeleots tagurpidi kurgulakke ja rulli veidi aega edasi-tagasi, tehes imemisliigutusi. Hea oleks, kui teed seda nii kaua, kuni sülg muutub magusaks.
– Harjutus puhastab keelt ja suu limaskesta, aktiveerib süljenäärmeid ja ergastab seedetrakti.
<>
Harjutus: TUUL.
Tegelus: pane huuled torru ja puhu välja Ü tähte ilma helita. Saad puhuda väga pikalt, nii et tee seda mahu lõpuni kopsutippudeni välja.
– Harjutus puhastab kopse seiskunud süsihappegaasist ja kogu keha vananenud energiatest.
<>
Harjutus: TUVI.
Tegelus: sisse hingates liiguta vaagen veidi taha ja moodusta endale alakõhtu nn pugu. Välja hingates too puusad algasendisse tagasi. See on kompleksse mõjuga lihtne harjutus, mida võib teha nii istudes, lamades kui ka seistes.
– Harjutus soodustab kõhu- ja kehahingamist, lõdvestab lülisammast, aktiveerib eluenergiat, tuues hingamisele, kehatunnetusele ja kohalolekule rohkem tähelepanu.
<>
Harjutus: VAHTRALEHT.
Tegelus: pane peod kokku ja vii sõrmed harali. Hõõru käsi nii, et kõik sirged sõrmed läheksid vaheliti. Tunneta peopesasid, mis teevad sahisevat heli. Suletud silmad aitavad keskenduda ja lõdvestuda.
Tee harjutust pikemalt kui kaks minutit.
– Harjutuse mõju on üldkehaline.
<>
Harjutus: VESILIK.
Tegelus: aseta sõrmeotsad kokku, peopesad lahus ja sõrmed harali. Vii peod mõõdukas tempos kokku ja lahku tagasi, tunnetades sidet ajuga. Korda, kuni tunned lõdvestust suuõõnes.
– Harjutus parandab aju verevarustust, soodustades energiate puhastumise kaudu pea ja kaela piirkonna lõdvestumist. Paraneb nägemis- ja tasakaalukeskuse töö.
<>
Harjutus: VIIRUK.
Tegelus: leia suve keskelt lõhn, mis sulle meeldib. Nuusuta seda oma südamesse, meelde, energiasse. Vii sagedused vastavusse, reguleerides ennast teadlikult.
– Harjutus aktiveerib käbinääret ja hingeosade magneetikat.
<>
Harjutus: VILE.
Tegelus: hoia huuled avatult veidi torus ja pane hambad kokku, nii et välja tuleb kena vaikne susisev heli. Vilista omaette vaikset viisikest ja tunneta, kuidas see sinu energiat tõstab. Samal ajal liiguta veidi varbaid.
– Harjutus lahustab tihedaid energiaid peas, neerudes ja südames.
<>
Harjutus: VOKK.
Tegelus: lesi külili, jalad konksus. Liiguta pealoleva jala põlve ringiratast ümber allpool oleva jala põlve algsuunaga endast väljapoole. Lase puusavöö lõdvaks ja tunneta lülisamba liikumist. Tee sama palju ringe ka teisel küljel. Eriti hea oleks, kui jalad on paljad.
<>
Harjutus: ÕHUPALL.
Tegelus: hinga sisse ja kasvata alakõht nii suureks kui annab. Välja hingates proovi kõht jätta sama suureks ja mahukaks. Iga hingetõmbega kergita millimeetrike juurde.
– Harjutus tekitab kõhuhingamist ning vähendab südame koormust, stabiliseerib närvisüsteemi ja vererõhku, viies suurema osa energiast alakehasse (seal võiks olla 2/3).
<>
Harjutus: X.
Tegelus: lama külili ja kõverda veidi teineteise peal olevad jalad. Üks käsi on pea all, teine võtab pealpool oleva jala pöiast kinni. Vii painutatud jala põlv jala taha maha ja tõsta üles nii vähe, et puus ei nihku paigast. Korda 10x. Vaheta külge.
– Harjutus vabastab puusaliigese kangusest ja kinnisusest, suurendab vaagna verevarustust.